Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chodywańcach
Chodywańce 32, 22-664 Jarczów
tel: 84 663 45 08
NIP: 921-137-71-43
REGON 040106003
Nr konta bankowego: 54 1020 5356 0000 1002 0120 6093
Udzielany jest w terminie uzgodnionym z ks. proboszczem. Chrzest dziecka powinien się odbyć w kościele parafialnym miejsca zamieszkania rodziców dziecka. Chrzest z innej parafii może się odbyć na podstawie pisemnej zgody proboszcza miejsca zamieszkania. Do godnego ochrzczenia dziecka wymaga się, „aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, proboszcz ma prawo odmówić chrztu aż do pojawienia się takiej nadziei zgodnie z postanowieniami prawa KPK. Chrzest udzielany jest w niedziele na sumie. Chrzest należy zgłosić najpóźniej na miesiąc przed terminem. Potrzebne dokumenty:
Rodzicami chrzestnymi nie mogą być:
Jeżeli narzeczeni nie chcą zawierać ślubu konkordatowego, a jedynie ślub sakramentalny, powinni wcześniej zawrzeć ślub cywilny w USC.
W Urzędzie Stanu Cywilnego zgłaszają się w stałym miejsca zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego. Przedstawiają swoje Dowody Osobiste i Akty Urodzenia. Odbierają dokumenty na ślub konkordatowy. Dokumenty te są ważne przez 3 miesiące od daty wystawienia.
W PARAFII Zgłaszają się minimum na trzy miesiące przed planowanym zawarciem małżeństwa. Umawiają się na spisanie protokołu kanonicznego badania narzeczonych.
Potrzebne dokumenty:
Metryki Chrztu Świętego, z zaznaczeniem, że są przeznaczone do ślubu kościelnego. Odbiera się je z parafii, w której odbył się chrzest. Są ważne 3 miesiące od daty wystawienia.
Zaświadczenia o Bierzmowaniu
Dowody Osobiste.
Dokumenty z USC
Zaświadczenie o uczestnictwie w Konferencji Przedmałżeńskich, odbytych spotkaniach w poradni rodzinnej.
Jeżeli wcześniej miały miejsce małżeńskie związki cywilne lub sakramentalne, należy dostarczyć wszelkie dokumenty o ich rozwiązaniu lub unieważnieniu, o zgonie współmałżonka itd.
Umawiają się na podpisanie Ksiąg Małżeńskich w kancelarii parafialnej i na spotkanie przedślubne z księdzem.
ZAPOWIEDZI: Po spisaniu protokołu przedślubnego, otrzymują dokument zapowiedzi, który należy przedstawić w parafii swojego miejsca zamieszkania. Poświadczony dokument o zapowiedziach, należy zwrócić po ogłoszeniu do kancelarii parafialnej gdzie był spisany protokół.
ŚWIADKOWIE: Świadkiem na ślubie konkordatowym może być osoba, która ukończyła 18 rok życia. Potrzebne są dane świadków - wg Dowodu Osobistego - Imię i Nazwisko, rok urodzenia i adres zamieszkania. W kancelarii parafialnej można: zamówić intencje mszalne, otrzymać wszelkiego rodzaju potrzebne zaświadczenia, zgłosić chrzest dziecka, pogrzeb lub ustalić termin zawarcia związku małżeńskiego.
Formalności dot. pogrzebu rozpoczyna się po przedstawieniu przez rodzinę zmarłej osoby aktu zgonu. SPRAWY ZWIĄZANE Z POGRZEBEM MOŻNA ZAŁATWIĆ W KAŻDYM CZASIE. ( Najlepiej jednak wcześniej zadzwonić.)
Namaszczenie chorych odbywa się na wezwanie. Jest też możliwe w każdy pierwszy piątek miesiąca przy okazji odwiedzin chorych w domach.