Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chodywańcach

informacje

Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chodywańcach

Chodywańce 32, 22-664 Jarczów
tel: 84 663 45 08

NIP: 921-137-71-43
REGON 040106003

Nr konta bankowego: 54 1020 5356 0000 1002 0120 6093

duszpasterstwo

Proboszcz: ks. Gabriel Cisek
tel: 84 663 45 08
tel. kom. 606 227 540
e-mail: gcisek@wp.pl
e-mail: kontakt@parafiachodywance.pl

statystyki

Online
2

Dzisiaj
19

Ten tydzień
348

Ten miesiąc
2713

Ten rok
11369

Wszystkich
156405


Rekord:
433 (30.12.2023)

administracja

WYŚLIJ E-MAIL

Kancelaria

Dodano przez Administrator 25/02/14 01:00PM

SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO:

Udzielany jest w terminie uzgodnionym z ks. proboszczem. Chrzest dziecka powinien się odbyć w kościele parafialnym miejsca zamieszkania rodziców dziecka. Chrzest z innej parafii może się odbyć na podstawie pisemnej zgody proboszcza miejsca zamieszkania. Do godnego ochrzczenia dziecka wymaga się, „aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, proboszcz ma prawo odmówić chrztu aż do pojawienia się takiej nadziei zgodnie z postanowieniami prawa KPK. Chrzest udzielany jest w niedziele na sumie. Chrzest należy zgłosić najpóźniej na miesiąc przed terminem. Potrzebne dokumenty:

  • akt urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie chrzestnych ( z parafii miejsca aktualnego zamieszkania, nie zameldowania chrzestnych ),
  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka.

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być:

  • Osoby, które nie przyjęły sakramentu bierzmowania.
  • Osoby żyjące ze sobą bez ślubu kościelnego, niepraktykujące lub podlegające karze kościelnej.

 

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA:

Jeżeli narzeczeni nie chcą zawierać ślubu konkordatowego, a jedynie ślub sakramentalny, powinni wcześniej zawrzeć ślub cywilny w USC.
W Urzędzie Stanu Cywilnego zgłaszają się w stałym miejsca zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego. Przedstawiają swoje Dowody Osobiste i Akty Urodzenia. Odbierają dokumenty na ślub konkordatowy. Dokumenty te są ważne przez 3 miesiące od daty wystawienia.
W PARAFII Zgłaszają się minimum na trzy miesiące przed planowanym zawarciem małżeństwa. Umawiają się na spisanie protokołu kanonicznego badania narzeczonych.

Potrzebne dokumenty:
Metryki Chrztu Świętego, z zaznaczeniem, że są przeznaczone do ślubu kościelnego. Odbiera się je z parafii, w której odbył się chrzest. Są ważne 3 miesiące od daty wystawienia.
Zaświadczenia o Bierzmowaniu
Dowody Osobiste.
Dokumenty z USC
Zaświadczenie o uczestnictwie w Konferencji Przedmałżeńskich, odbytych spotkaniach w poradni rodzinnej.
Jeżeli wcześniej miały miejsce małżeńskie związki cywilne lub sakramentalne, należy dostarczyć wszelkie dokumenty o ich rozwiązaniu lub unieważnieniu, o zgonie współmałżonka itd.
Umawiają się na podpisanie Ksiąg Małżeńskich w kancelarii parafialnej i na spotkanie przedślubne z księdzem.

ZAPOWIEDZI: Po spisaniu protokołu przedślubnego, otrzymują dokument zapowiedzi, który należy przedstawić w parafii swojego miejsca zamieszkania. Poświadczony dokument o zapowiedziach, należy zwrócić po ogłoszeniu do kancelarii parafialnej gdzie był spisany protokół.

ŚWIADKOWIE: Świadkiem na ślubie konkordatowym może być osoba, która ukończyła 18 rok życia. Potrzebne są dane świadków - wg Dowodu Osobistego - Imię i Nazwisko, rok urodzenia i adres zamieszkania. W kancelarii parafialnej można: zamówić intencje mszalne, otrzymać wszelkiego rodzaju potrzebne zaświadczenia, zgłosić chrzest dziecka, pogrzeb lub ustalić termin zawarcia związku małżeńskiego.

 

POGRZEB KATOLICKI:

Formalności dot. pogrzebu rozpoczyna się po przedstawieniu przez rodzinę zmarłej osoby aktu zgonu. SPRAWY ZWIĄZANE Z POGRZEBEM MOŻNA ZAŁATWIĆ W KAŻDYM CZASIE. ( Najlepiej jednak wcześniej zadzwonić.)
 

Namaszczenie chorych odbywa się na wezwanie. Jest też możliwe w każdy pierwszy piątek miesiąca przy okazji odwiedzin chorych w domach.

 

 


PROJEKT I REALIZACJA - RzukNET.pl

POLECAMY: